TikTok’a TBMM ‘den davet geldi !

TikTok, 2023 yılının sonunda Türkiye Meclisi’nde ele alındıktan sonra, temsilcileriyle bir araya gelmek üzere tekrar planlanıyor. ABD Senatosu’nun TikTok’u yasaklama potansiyeline sahip yasa tasarısını kabul etmesiyle birlikte, Türkiye’de de bu tartışmalı sosyal medya uygulamasına ilişkin yeni adımlar atılabilir.

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman, geçen yıl aralık ayında TikTok temsilcilerinin komisyonda yaptığı açıklamaların ne komisyon üyelerini ne de kamuoyunu tatmin etmediğini belirtti.

Yayman, dijital platformların kendi otomatik denetim mekanizmalarına sahip olduğunu ancak bunların yetersiz olduğunu vurgulayarak, “Halkımızın bize ilettiği şey şu: ‘Bu TikTok, ulusal güvenlik meselesidir, bu platformun kapatılmasını istiyoruz’ şeklinde” ifadelerini kullandı.

TikTok'a TBMM 'den davet geldi !

TikTok temsilcilerine seslenen Yayman, “ABD ve Avrupa’da olduğu gibi, niçin Türkiye’de de bu otomatik denetim mekanizmalarına uymuyorsunuz? Burada para kazanmak adı altında insanların ahlaksız davranışlara girmesi, ne yerel ne de evrensel değerlere uygun” dedi.

Yayman şunları ekledi:

  • Yakın gelecekte muhtemelen TikTok temsilcilerini tekrar Meclis’e çağırmayı planlıyoruz. Verdikleri cevaplar ile gerçekleştirdikleri uygulama arasında fark olduğunu görüyoruz. Bazı taahhütlerde bulunuldu ancak bu taahhütlerin yerine getirilmediğini görüyoruz. Biz buna asla izin vermeyeceğiz.
  • Ulaştırma Bakanlığı ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı ile işbirliği içinde, bant daraltma, reklam ve ticaret yasağı gibi çeşitli yaptırımların uygulanmasından lisans iptaline kadar çeşitli yaptırımların uygulanması mümkündür. Bu adımları, halkımızın talepleri doğrultusunda değerlendireceğiz. Yakın gelecekte bu konuyu daha detaylı ve kapsamlı bir şekilde ele alacağız.
TikTok'a TBMM 'den davet geldi !

“Trol hesaplar” konusuna da değinen Yayman, “Türkiye’nin bir trol akına maruz kalmasına asla izin vermeyeceğiz. Artık trol hesaplarla mücadele ulusal bir güvenlik meselesi haline geldi” diye değerlendirdi.